دات نت نیوک

شرکت های عضو سندیکا

افتتاح فاز اول نیروگاه هریس توسط رییس‌جمهور

افتتاح فاز اول نیروگاه هریس توسط رییس‌جمهور

افتتاح فاز اول نیروگاه هریس توسط رییس‌جمهور

شهر:


نشانی:

تلفن:

فکس:

ایمیل: 

وب سایت:


مهندس نجف تابان مدیرعامل شرکت مولد نیروگاهی هریس در گفت‌وگوی اختصاصی با روابط عمومی سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق از افتتاح فاز اول نیروگاه هریس در روز پنجشنبه دهم مرداد ماه خبر داد. 
این نیروگاه بنا است در دو فاز و مجموعا با ظرفیت اسمی ۱۰۰۰ مگاوات احداث شود. فاز اول این نیروگاه به‌صورت سیکل ترکیبی (یک واحد گاز و یک واحد بخار) با ظرفیت اسمی ۵۰۰ مگاوات، به‌صورت کلاسF در حال احداث بوده و واحد گازی آن به ظرفیت اسمی ۳۱۰ مگاوات توسط رییس محترم جمهور پایان هفته گذشته افتتاح شد. 
لازم به ذکر است این نیروگاه در کیلومتر ۵۷ جاده تبریز-هریس در زمینی به وسعت ۸۰/۵ هکتار واقع شده و ۱۵۷۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. دمای متوسط سالیانه محیط این نیروگاه حدودا ۱۲/۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر است و راندمان آن حدود ۵۸% خواهد بود. 
به گفته مدیرعامل شرکت مولد نیروگاهی هریس افتتاح  واحد بخار از فاز اول این نیروگاه نیز با ظرفیت ۱۸۰ مگاوات، اواخر خرداد ماه سال ۱۳۹۹ در دستور کار قرار دارد. وی در این رابطه تصریح کرد: پروژه واحد گازی فاز اول نیروگاه هریس تاکنون ۹۹%  و فاز بخار ۷۸%  پیشرفت داشته است. 
مهندس تابان ضمن اشاره به تمایل شرکت مولد نیروگاهی هریس به استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی برای ساخت نیروگاه هریس گفت: در برنامه ریزی اولیه با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت توافق شد که به میزان ۴۳% (از نظر مالی) از ظرفیت های داخل کشور استفاده شود اما در تلاش های بعدی که به عمل آمد، این میزان در عمل به ۵۰% رسید. 
مدیرعامل شرکت مولد نیروگاهی هریس همچنین تاکید داشت که تمامی مجوزهای قانونی لازم برای این نیروگاه دریافت شده که شامل موارد زیر است: اخذ پروانه ۵ ساله ساختمانی نیروگاه از شهرداری هریس، مجوز تغییر کاربری زمین از وزارت جهاد کشاورزی، مجوز از سازمان محیط زیست کشور که همه ساله تمدید می شود و مجوز تغییر کاربری منابع آب مورد استفاده، از شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی.
مهندس تابان سهامداران نیروگاه هریس را به ترتیب میزان سهام چنین برشمرد: موسسه رفاه و تامین آتیه کارکنان بانک سپه حدودا ۳۶%، شرکت مدیریت نیروگاهی الوند ۳۰% ، شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور ۲۴% و شرکت مدیریت تانا انرژی با ۱۰% ، عمده سهامداران این نیروگاه هستند و شرکت بازرگانی طرح و اندیشه آتیه نیز سهم اندکی در حد کمتر از یک‌صدم درصد از این نیروگاه را دارا است. ضمنا شرکت مدیریت تانا انرژی پیمانکار عمده داخلی احداث (EPC) این نیروگاه است.
وی علاوه بر این افزود: بانک عامل این طرح نیروگاهی بانک سپه بوده و تسهیلات ارزی لازم علاوه بر آورده سهامداران از طریق صندوق توسعه ملی تامین شده است. 
مدیرعامل شرکت مولد نیروگاهی هریس از انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق از این نیروگاه در بهمن ماه سال ۹۳ خبر داد. وی در مورد فاز دوم نیروگاه هریس اشاره کرد: در نظر داریم که فاز دوم نیروگاه برای اولین بار در ایران با توربین کلاس H ساخته شود. در صورت تحقق این امر، ظرفیت نیروگاه حدودا ۱۰۰ مگاوات نسبت به حالت کلاسF افزایش خواهد داشت و مجموع ظرفیت اسمی هر دو فاز،  به حدود ۱۱۰۰ مگاوات خواهد رسید. 
مهندس تابان در ادامه خاطر نشان کرد: تاکنون مطالعات و مکاتبات اولیه در این زمینه صورت گرفته است و در ادامه، پیگیر حل موضوعاتی چون موافقت با تامین تسهیلات، انعقاد قرارداد ECA با وزارت نیرو و پذیرش عاملیت از سوی بانک سپه هستیم. همچنین انجام سایر موارد قانونی ضروری در دستور کار قرار دارد.
گفتنی است در مراسم افتتاحیه نیروگاه در روز پنجشنبه، علاوه بر شخص رییس محترم جمهور و وزیر محترم نیرو، مدیران عالی مجموعه وزارت نیرو، نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، مقاماتی از استانداری و دیگر نهادهای محلی در کنار مدعوینی از بانک سپه در این مراسم حضور داشتند.

print
rating