• ایران
  • 1399/09/03
news-details
اخبار

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی خبر داد؛
راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور ۴ درصد افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: در سال گذشته، میزان راندمان متوسط تولید برق حرارتی، ۳۸.۵۸ درصد بوده که نسبت به سال قبل از آن، ۴۸ صدم درصد افزایش پیدا کرده است. سال گذشته این رقم ۳۸.۱ درصد بود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «محسن طرزطلب» روز شنبه در نشست مدیران ارشد وزارت نیرو با معاون اول رئیس جمهوری، یکی از عوامل موثر بر افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی را تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی عنوان کرد‌.
وی با بیان اینکه راندمان نیروگاه‌ها در حالت سیکل، حدود ۵۸ درصد است، گفت: یکی دیگر از راه‌های افزایش راندمان، احداث نیروگاه‌های جدید با راندمان بالاست که سعی کردیم این تکنولوژی را وارد کشور کنیم.
طرزطلب از برنامه بازنشسته کردن نیروگاه‌های قدیمی و فرسوده که راندمان پایینی دارند هم خبر داد.
وی همچنین به بهسازی و رفع محدودیت‌های واحدهای نیروگاهی موجود به عنوان یکی دیگر از اقدام‌های مرتبط در این چارچوب اشاره کرد و گفت: ظرفیت عملی نیروگاه‌های سیکل ترکیبی را با هزینه اندکی افزایش دادیم.
وی گفت همچنین سال گذشته، نیروگاه‌هایی که راندمان بالایی دارند را در پیک و آرامش شبکه استفاده کردیم که در افزایش راندمان تاثیرگذار بود.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه نیروگاه سیکل ساده و ترکیبی جزو برنامه‌های دولت از سال ۹۲ به بعد بود، اظهار کرد: قرار بود ۷۵۰۰ مگاوات در بخش دولتی و خصوصی نیروگاه‌های ساده را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم که ۵۰ درصد این رقم اتفاق افتاد و چند سال است که این مسئله را دنبال می‌کنیم تا از محل صرفه‌جویی سوخت بتوانیم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده را بازپرداخت کنیم.
طرزطلب گفت: هر واحد از نیروگاه‌های بخار یک دهم درصد راندمان کل کشور را افزایش می‌دهد. اگر ما این 7500 مگاوات را اجرا کنیم که ۳۵۴۰ مگاوات آن الان در مسیر اجرا و تولید سال آینده به اتمام می‌رسد و بخشی از آن هم به اتمام رسیده است، راندمان کل کشور ۴ درصد افزایش پیدا می‌کند.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: سال گذشته، ردیفی بابت صرفه‌جویی سوخت در تبصره ۱۴ قانون بودجه به میزان ۳۶۰ میلیارد تومان دیده شده بود که تکافوی سرمایه‌گذاری انجام شده را نمی‌دهد. ۲.۱ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری صورت گرفته است که امسال از محل صرفه‌جویی سوخت بخش قابل توجهی از آن را می‌توانیم بازپرداخت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: کار دیگری که انجام شد این بود که نیروگاه‌های با راندمان بالا را وارد کشور کردیم که در شرایط استاندارد راندمان ۵۸ درصدی دارند؛ بخش گاز این نیروگاه‌ها سال گذشته نصب شده و بخش بخار آنها هم امسال انجام می‌شود.
طرزطلب افزود: بخش بخار دو واحد از این‌ نیروگاه‌ها یکی در هریس آذربایجان شرقی و دیگری در شمال تیر ماه تکمیل می‌شود و راندمان به ۵۸ درصد می‌رسد. بخش گاز واحد دوم دالاهو هم انجام می‌شود و بخش بخار آن تا آخر سال به مدار خواهد آمد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی افزود: یک نیروگاه دولتی هم در بندرعباس اجرا شده که واحد گاز آن این هفته به شبکه سنکرون می‌شود.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه