• ایران
  • 1399/09/10
news-details
اخبار

توضیحاتی درباره بروز خاموشی در اهواز
استان خوزستان دومین مصرف‌کننده برق کشور است

گروه استان‌ها- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت: بار شبکه برق اهواز در حدود ۲۳۰۰ مگاوات است که پس از تهران دومین مصرف‌کننده بزرگ برق در سطح کشور است.
حسن کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز ، اظهار داشت: شرکت توزیع نیروی برق همان‌گونه که از نام آن مشخص است، مسئولیت توزیع برق را بین مشترکین برعهده دارد؛ تولید برق در نیروگاه‌ها توسط مولدهای برق انجام و پس از آن برق تولید شده توسط دکل‌ها و پست‌های فوق توزیع توسط شرکت برق منطقه‌ای خوزستان، شهرها انتقال می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت: برق تولیدی توسط پست‌های با ظرفیت 400، 230و 132 کیلوولت تقسیم می‌شود. در مرحله بعد، برق در سطوح ولتاژی روی خطوط فشار متوسط در سطح 11 و 33 هزارولت برق توزیع می‌شود.
وی بیان داشت: در مرحله پایانی این برق توسط ترانس‌های کاهنده در سطح معابر عمومی تبدیل به شبکه فشار ضعیف 220 ولت شده و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

پس از تهران بالاترین میزان مصرف برق را در کشور داریم
کریمی درباره میزان مصرف برق در خوزستان گفت: در حال حاضر با انجام تمام تدابیر لازم و عملیاتی نمودن دستورالعمل‌ها و مصوبات ستاد بحران استانداری خوزستان، بار شبکه برق اهواز در حدود 2300 مگاوات است که پس از تهران دومین مصرف‌کننده بزرگ برق در سطح کشور است.
این مسئول حوزه برق بیان داشت: بهترین و ساده ترین راهکار برای جلوگیری از قطع جریان برق به ویژه در شرایط گرمای شدید کنونی، همیاری و همکاری شهروندان در زمینه عدم بکارگیری لوازم غیر ضروری و پرمصرف برق مانند لباسشویی، جاروبرقی، اتو و نظایر آن در ساعت های اوج گرما است.
وی درباره ساعات اوج مصرف برق گفت: لازم است این منع استفاده در ساعت 13 تا 17 و از غروب آفتاب تا ساعت 23 به خاطر وارد مدار شدن گسترده سیستم های روشنایی در سطح معابر و توسط مشترکین می باشد. بهترین زمان برای استفاده، ساعت های اولیه صبح و یا برای دستگاه‌های اتوماتیک ساعت‌های پایانی شب و یا روزهای تعطیل است.
کریمی گفت: با این اقدام ساده به میزان قابل توجهی بار مصرفی شبکه زیر نور مستقیم آفتاب و گرمای شدید کاسته شده و از بروز حوادث ناشی از سست شدن و گداخته شدن اتصالات برق جلوگیری می‌شود و شبکه ای مطمئن و پایداری را ایجاد می‌کند.
وی افزود: براساس دستورالعمل طراحی و مهندسی، بار شبکه و واگذاری اشتراک برق بر روی حدود 70 درصد ترانس‌های شبکه براساس نوع اشتراک اعم از تک فاز ، سه فاز و دیماند ، عمومی یا اختصاصی تنظیم و اشتراک واگذار می‌شود.

12 درصد مشترکین مصرف بیش از تعرفه دارند
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت: در زمان اوج مصرف 30 درصد جهت بالانس روی ترانس ایجاد می‌شود تا اگر بیش از تعرفه مصوب استفاده شد،تا حدود زیادی بتوان تامین کرد ولی طبق آمار واحد مشترکین برق در کلانشهر اهواز همه ساله بین 10 تا 12 درصد از مشترکین از سقف تعرفه (3000کیلووات) در ماه که بالاترین میزان بخشودگی برق در سطح کشور است عبور کرده و این مصرف پرحجم زمینه بروز حوادث ناخواسته را سبب می‌شود.
وی گفت: هر سال پس از فصل تابستان با انجام مانورهای گسترده توسط واحد مهندسی و بهره برداری برای عملیات اورهال و افزایش ظرفیت شبکه برای آغاز فصل گرم سال آینده انجام می‌شود، طبق مصوبات کمیسیون مجلس و هیات دولت، تعرفه فصل گرم در مناطق گرم یک از ابتدای فروردین ماه تا پایان آذرماه می باشد.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه