• ایران
  • 1399/09/06
news-details
اخبار

تولیدکنندگان شهرک های صنعتی از افزایش ساعات قطعی برق در این شهرک ها گله دارند
سایه خاموشی بر سر تولید

شرق: فعالان شهرک های صنعتی به خاموشی های طولانی اعتراض دارند. به گفته صنعتگران شهرک صنعتی پرند، سبلان و نصیرآباد در سال جهش تولید، ساعات خاموشی این شهرک ها رو به افزایش است و از آنجا که دو ساعت برای راه اندازی مجدد دستگاه های واحدهای تولیدی این شهرک وقت صرف می شود، عملا واحدهای تولیدی شش ساعت در روز و حدود دو تا سه روز در هفته قادر به انجام فعالیت ‎های تولیدی خود نیستند.به این ترتیب روند فعالیت آنها دچار اختلال شده است.
در واکنش به این اعتراضات مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق بروز این خاموشی ها را ناشی از برنامه ریزی وزارت نیرو برای خروج از ایام پرمصرف تابستان معرفی می کند. او می گوید با شهرک های صنعتی توافق شده که روز جمعه روند تولید را پیگیری کنند. رجبی مشهدی با اشاره به توافق انجام شده با شهرک های صنعتی برای ساعات خاموشی، موضوع قطع برق در سه روز از هفته را رد می کند و قول پیگیری می ‎دهد. او تاکید می کند: این شرایط موقت است و در هفته های آتی با خروج از ایام پرمصرف تابستان، برق پایدار برای همه کشور تامین خواهد شد.
فعالان شهرک های صنعتی اطراف تهران از خاموشی های طولانی مدت در ایام تابستان ناراضی هستند. آنها می گویند در سالی که جهش تولید نام گذاری شده است، به قدری خاموشی دارند که به طور کلی روند تولیدشان متوقف شده است. صنعتگران شهرک های پرند، صنعتی سبلان و نصیرآباد اگرچه پیامک های خاموشی و اخطارهای لازم را دریافت می کنند و می دانند که چند ساعت دیگر برق آنها قطع خواهد شد اما در گفت وگو با «شرق» از افزایش ساعات خاموشی در شهرک هایشان گله دارند.

۶ ساعت بی کاری به دلیل خاموشی
به گفته یکی از این صنعتگران، ابتدا قرار بوده یک یا دو روز در هفته به اهالی شهرک آن هم در حد دو ساعت خاموشی بدهند اما حالا این خاموشی ها رو به افزایش است. او اضافه می کند: علاوه بر اینکه تعداد روزهایی که خاموشی داریم، به سه روز در هفته افزایش پیدا کرده است؛ در برخی روزها از ساعت دو تا شش و در برخی روزها از ساعت سه تا شش برق نداریم.
این صنعتگر که در صنعت پلاستیک فعال است و دستگاه های تزریقی دارند، خاموشی را صرفا محدود به همان سه ساعتی که وزارت نیرو برایشان تعیین کرده، نمی داند. او می گوید: وزارت نیرو خیلی راحت پیامک خاموشی ارسال می کند اما مسئله اینجاست که دستگاه های ما یک ساعت قبل از خاموشی باید از چرخه تولید خارج شوند و اقدام به خنک سازی آنها کنیم؛ ضمن اینکه بعد از پایان خاموشی هم یک ساعت طول می کشد که دستگاه گرم شود. به این ترتیب عملا روز کاری خود را از دست می دهیم. او می گوید: اگر دستگاه ها را به موقع خاموش نکنیم، خط تولیدمان دچار اشکال می شود.

خسارت به خاطر خاموشی
یکی دیگر از تولیدکنندگان این شهرک های صنعتی در گفت وگو با «شرق» یادآور می شود: گاهی پیامک خاموشی برق به دست ما نمی رسد. ما که در حوزه سیم و کابل فعال هستیم، باید حتما قبل از خاموشی از این مسئله مطلع شویم وگرنه خسارات سنگینی به واحد ما وارد می شود. او ادامه می دهد: عموما در مرحله روکش سیم و کابل اگر برق قطع شود، کل سیم بلااستفاده می شود و خسارات ما سنگین است. ناگزیریم نیروهای خود را تعدیل کنیم و به این ترتیب بی کاری افزایش می یابد.

خاموشی به خاطر گذر از پیک تابستان
اگرچه صنایع از خاموشی های رو به افزایش فصل تابستان ناراضی هستند اما مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در گفت وگو با «شرق» این خاموشی ها را برنامه ریزی شده اعلام می کند. او می گوید: ما امسال برنامه ای را تدوین کردیم که به برنامه ۰۹۹ مشهور است.
این برنامه بر مبنای خاموشی صفر تنظیم شده است؛ یعنی تلاش می کنیم هیچ جا خاموشی را اعمال نکنیم اما برای اینکه این خاموشی را اعمال نکنیم، سه اقدام را به طور خلاصه انجام دادیم. رجبی مشهدی بیان می کند: یکی از برنامه ها این است که ظرفیت تولید را افزایش داده و سعی کنیم از حداکثر ظرفیت نیروگاه های موجود استفاده کنیم. شیوه هایی برای ارتقای توان آنها استفاده شده است.
در حال حاضر جمعا دو هزار مگاوات ظرفیت نیروگاه های کشور از طریق ارتقای شبکه افزایش یافته است. او اضافه می کند: دومین اقدام این بود که تلاش کردیم مشکل شبکه های برق چه انتقال، چه فوق توزیع و توزیع اگر دچارگرفتگی است، حل کنیم و مشکلات و محدودیت های ناشی از افزایش مصرف را پیش بینی کنیم؛ همچنین خطوط انتقال و پست مدیریت ایجاد کنیم.
به گفته رجبی مشهدی سومین گام وزارت نیرو برای خروج از اوج مصرف تابستان، بحث اقدامات مدیریت مصرف است. در این بخش روش های مختلفی برای مدیریت مصرف به کار گرفته شده است. او ادامه می دهد: با صنایع کشور هماهنگ کردیم تا در طرح های مدیریت مصرف مشارکت کنند و به شکلی میزان مصرف را در ساعات ۱۵ تا ۱۷ کم کنند. کسانی که در این طرح مشارکت می کنند، معادل مصرفی که دارند، تعرفه برق با ۵۰ درصد برای آنها محاسبه می شود.
سخنگوی صنعت برق می گوید: در مورد چاه های کشاورزی اگر چهار ساعت از برق کشور مصرف نکنند، ۲۰ ساعت بقیه برقشان رایگان حساب خواهد شد. برای شرکت های صنعتی نیز راهکارهای دیگری در نظر گرفته ایم. از آنجا که این شهرک ‎ها روز جمعه تعطیل بودند و پنجشنبه هم نیمه فعال بودند، قرار بر این شد که در ایام اوج مصرف تابستان با هماهنگی مدیران شهرک و تفاهم نامه هایی که امضا شد، تولیدکنندگان در روزهای تعطیل مشغول به کار شوند. زیرا خودشان به این مسئله بیشتر راغب بودند.
او بیان می کند: شهرک های صنعتی گفتند برای ما صرف نمی کند که چند ساعت مصرف برق را کاهش دهیم و تمایل داشتند در روزهای جمعه که مصرف کل کشور کمتر است، به فعالیت بپردازند. البته آنها روزهای شنبه و چهارشنبه هم فعال هستند. ولی تفاهم نامه ای هم امضا کردیم تا چند ساعت هم در کاهش مصرف با ما همکاری کنند.

افزایش مصرف برق در بخش صنعت
رجبی مشهدی اضافه می کند: در سال جاری میزان مصرف انرژی در بخش صنایع ۱۰.۶ درصد رشد داشته است و این نشان می دهد که در بخش تولید افزایش مصرف کم سابقه ای داشتیم. معمولا افزایش مصرف صنعت سه تا پنج درصد بیشتر نبوده است اما حداقل در چهارماهی که گذشته است، ۱۰.۶ درصد رشد داشتیم. به گفته او در دو هفته گذشته و هفته پیش رو بر اساس پیش بینی ها باید از حداکثر ظرفیت مدیریت مصرف استفاده شود.
با کاهش دمای هوا می توان قدری مدیریت مصرف را تعدیل کرد و بنابراین در هفته های آینده گشایش هایی رخ خواهد داد. سخنگوی صنعت برق تاکید می کند: بیشتر شهرک های صنعتی داوطلبانه و هم با هماهنگی قبلی با خود شهرک برای تیر و مرداد در بحث مدیریت مصرف مشارکت کرده اند و در یکی، دو هفته آینده شبکه سراسری موفق به عبور از حداکثر مصرف تابستانی شده و برق مشترکین پایداری لازم را خواهد داشت.
او می گوید: این چند ساعت و چند روز خاموشی نمی تواند خللی در صنعت ما ایجاد کند و امیدواریم آنها هم از در روزهای آینده در وضعیت حداکثر تولید قرار بگیرند. به گفته رجبی مشهدی این خاموشی ها برای پیک سایی و مدیریت مصرف فقط در ایام اوج مصرف تابستان است و دو روز در هفته خاموشی به شهرک های صنعتی داده شده است؛ بنابراین اگر در شهرکی بیش از دو روز خاموشی وجود دارد، قطعا موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه