• ایران
  • 1399/09/03
news-details
اخبار

زمینه ورود سرمایه‌گذاران به پروژه‌های بیع‌متقابل هموارتر خواهد شد
46 واحد بخار در نیروگاه‌های کشور احداث می‌شود

مجری طرح‌های نیروگاهی بیع متقابل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه درمجموع 46 واحد بخار در نیروگاه‌های کشور احداث شده یا خواهد شد، گفت:‌ با اجرای این طرح‌ها حدود هفت هزار و 500 مگاوات توان تولیدی برق کشور بدون مصرف سوخت افزایش می یابد.
به گزارش پایگاه خبری شرکت برق حرارتی، حمید سرداری هدف از اجرای طرح‌های بیع‌متقابل را تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل‌ترکیبی با اضافه کردن بخش بخار دانست و افزود: با توجه به مجوزات اخذ شده در قالب قانون بودجه سال‌ 92 و 93 عملیات اجرایی احداث بخش بخار در 9 نیروگاه کشور آغاز شده است.
وی یادآور شد: بر همین اساس در نیروگاه‌های پرند، کاشان، سبلان، فردوسی، عسلویه، چابهار، ارومیه، رودشور و جهرم تعداد 21 واحد بخار 160 مگاواتی در دست احداث است که از این تعداد 18 واحد در قالب قراردادهای بیع‌متقابل به بهره‌برداری می رسد.
سرداری با اشاره به اینکه تاکنون واحدهای یک نیروگاه کاشان، عسلویه، ارومیه و واحدهای یک تا سه نیروگاه پرند و نیز واحدهای 1و2 جهرم به شبکه سنکرون شده‌اند، ادامه داد: ‌براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امیدواریم تا پایان امسال نیز واحدهای اول نیروگاه فردوسی و سبلان و واحد سوم نیروگاه جهرم هر یک به ظرفیت 160 مگاوات وارد مدار شوند.
مجری طرح‌های نیروگاهی بیع متقابل شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود:‌ با افتتاح طرح‌های یاد شده مجموعا امسال 960 مگاوات واحد بخار جدید به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهند شد.
وی با تاکید بر اینکه افتتاح هر یک از این واحدها سالانه موجب صرفه‌جویی 250 میلیون مترمکعبی در مصرف سوخت گاز می‌‍شود، اضافه کرد:‌ مجموعا احداث 46 واحد بخار در دستور کار قرار گرفته است که تاکنون عملیات اجرایی در 21 واحد دارای پیشرفت مطلوبی بوده و مقدمات آغاز عملیات و اجرای 25 واحد جدید نیز در حال انجام است.
مجری طرح‌های نیروگاهی بیع متقابل شرکت تولید نیروی برق حرارتی تاکید کرد:‌ با اجرای این طرح‌ها حدود هفت هزار و 500 مگاوات توان تولیدی برق کشور بدون مصرف سوخت افزایش خواهد یافت و سالانه بیش از 12 میلیارد مترمکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد.
سرداری با تاکید بر اینکه تمهیدات آماده‌سازی برای احداث واحد بخار در نیروگاه‌های خصوصی شاهرود، سمنان، علی‌آباد، زاگرس، سلطانیه و خلیج‌فارس در حال انجام است، گفت‌:‌ همچنین این اقدامات در نیروگاه‌های دولتی حافظ، جنوب اصفهان، شهیدکاوه، گنو، ایرانشهر و ماهشهر نیز در حال پیگیری است.
وی اضافه کرد: در این میان نیروگاه‌های ایرانشهر و ماهشهر در قالب مشارکت‌های عمومی و خصوصی در حال پیگیری است و مقدمات مناقصات آن‌ها نیز در حال انجام است تا از طریق مناقصه فعالیت‌های مربوط به این بخش آغاز شود.
مجری طرح‌های نیروگاهی بیع متقابل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: زمانی که واحدهای بخار در قالب قراردادهای بیع‌متقابل وارد مدار می‌شود، براساس تعهد دولت بایستی سوخت صرفه‌جویی شده و یا معادل ارزش آن به منظور بازگشت سرمایه در اختیار سرمایه‌گذار قرار بگیرد.
سرداری یادآور شد:‌‌ خوشبختانه سال گذشته موفق شدیم از محل قانون بودجه بازپرداخت مربوطه را برای پروژه نیروگاه پرند آغاز کنیم و امسال نیز در قالب بند "و" تبصره یک قانون بودجه اعتباراتی برای بازپرداخت منابع سرمایه‌‌گذاران از طریق وزارت نفت برای سوخت صرفه‌جویی دیده شده است.
مجری طرح‌های نیروگاهی بیع متقابل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه آیین‌نامه اجرایی این مهم ابلاغ شده است، ادامه داد:‌ این اقدام قدم بسیار بزرگی برای پیشبرد طرح‌های بیع‌متقابل است و امیدواریم از این محل بتوانیم سوخت‌ صرفه‌جویی شده در پروژه‌های سنکرون شده را تحویل بدهیم.
وی با اشاره به پروژه مهم شرکت برای اصلاح سازوکار انعقاد قرارداد، بازنگری در قراردادهای موجود و تامین مالی پروژه‌های نیروگاهی بیع‌متقابل، گفت: با اجرای این طرح موفق شده‌ایم پروژ‌های این بخش را وارد قانون بودجه کنیم و قدم بزرگی در راستای اصلاح این سازوکار برداشته‌ایم.
سرداری تاکید کرد:‌ در صورت عملیاتی شدن این اقدام امیدواریم قراردادها را در این راستا اصلاح کنیم و برای پروژ‌ه‌های بعدی با خیال راحت‌تری زمینه ورود سرمایه‌گذاران در حوزه پروژه‌‌های بیع‌متقابل و بازگشت سرمایه از محل سوخت صرفه‌جویی شده را فراهم کنیم.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه