• ایران
  • 1399/09/06
news-details
اخبار

یک مقام مسئول اعلام کرد:
افزایش بیش از ۲ هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه ها

تهران- ایرنا - مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: هشت سد با قدرت تنظیم چهار میلیارد مترمکعب آب در دولت تدبیر و امید توسط شرکت آب و نیرو احداث و به بهره برداری رسیده و دو هزار و ۳۳۰مگاوات نیز در این دولت به ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی کشور اضافه شد.
به‌گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «بهروز مرادی» افزود: سدهای سیمره ( ایلام)، رودبار لرستان، داریان( کرمانشاه)، سردشت( آذربایجان غربی)، ازگله ( کرمانشاه)، قوچم ( کردستان)، سرنی ( هرمزگان) و هیروی (کرمانشاه) در هفت سال گذشته به بهره‌برداری رسید و سدهای کانی سیب ( آذربایجان غربی)، چمشیر ( خوزستان) و شفارود ( گیلان) نیز تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی افزود: مجموع ظرفیت نیروگاه‌های آبی کشور (۱۲ هزار و ۱۸۷ مگاوات) دو هزار و ۳۳۰ مگاوات (معادل ۱۹ درصد) در دولت‌های یازدهم و دوازدهم وارد مدار شده‌اند.
مرادی گفت: نیروگاه‌های برق‌آبی سدهای سیمره، رودبار لرستان، داریان، آزاد( کردستان) ، سردشت و سیاه بیشه ( گیلان) با مجموع ظرفیت دو هزار و ۳۳۰ مگاوات از سال ۱۳۹۲ به بعد وارد مدار شده و تا کنون بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ گیگا وات ساعت تولید انرژی داشته که بخش عمده‌ای از آن در زمان پیک مصرف بود.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اضافه کرد: این میزان تولید انرژی به نحوی بود که رکورد تولید انرژی نیروگاه‌های برق‌آبی شرکت آب و نیرو در سال ۹۸ شکسته شد و به رقم بی‌سابقه ۱۰ هزار و ۵۰۰ گیگاوات ساعت رسیده و این میزان افزایش دو برابری را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه نیروگاه‌های این شرکت مشارکت حداکثری در تأمین نیاز مصرف تابستان ۹۹ برای گذر از پیک شبکه بدون اعمال خاموشی داشته‌اند.
وی گفت: کارشناسان و متخصصان براین باورند که سیلاب‌های فروردین ۹۸ در حوضه غرب و جنوب غرب در ۱۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده و شرکت آب و نیرو با ایجاد حجم مطمئن ذخیره سیلاب در طول سال آبی ضمن کنترل حدود ۲۵ میلیارد مترمکعب سیلاب و جلوگیری از خسارت به حوضه پایین‌دست و دشت خوزستان، بخش عمده‌ای را صرف تولید انرژی برق‌آبی کرد.
مرادی با اشاره به بهره برداری رسمی از طرح‌های آبیاری و زهکشی غرب کشور توسط رییس جمهور در مرداد ماه امسال افزود: شرکت آب و نیرو با همکاری جهاد کشاورزی شبکه آبیاری و زهکشی به شکل مکانیزه و پایدار برای ۲۳ هزار هکتار اراضی در استان‌های کرمانشاه و ایلام فراهم کرد که ضمن ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت ساکنان، شاخص‌های امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مناطق مرزی، به میزان قابل‌توجهی ارتقا یافت.
وی خاطرنشان ساخت: حجم سرمایه‌گذاری دولت در این طرح‌ها بالغ بر ۱۴۰ هزار میلیارد ریال است که از محل منابع عمومی دولت، صندوق توسعه ملی، بانک توسعه اسلامی و منابع داخلی تامین شده است.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه