• ایران
  • 1401/09/14
news-details
اخبار

در جلسه مشترک سندیکا با دبیر هیات تنظیم بازار برق مطرح شد؛
لزوم بسترسازی برای هم‌فکری با هدف رفع چالش‌های نیروگاه‌ها

نمایندگان سندیکای شرکت های تولیدکننده برق، شنبه 28 آبان ماه سال جاری با دبیر جدید هیات تنظیم بازار برق در محل دفتر ایشان تشکیل جلسه دادند و اصلی ترین چالش های نیروگاه های غیردولتی را در حوزه تنظیم بازار برق مطرح کردند.
در این جلسه که به دعوت دکتر میری، دبیر جدید هیات تنظیم بازار برق و مدیرکل دفترسرمایه‌گذاری و تنظیم مقررات بازار آب و برق وزارت نیرو تشکیل شد، ابلاغ سقف نرخ انرژی در بازار برق با شش ماه تاخیر، یکی از موضوعات اصلی مطرح شده بود. در این خصوص توضیح داده شد که با وجود ابلاغ دیرهنگام سقف نرخ انرژی، با تعیین و اعمال نرخ سوخت از تاریخ 1401/1/1 و بر اساس ابلاغیه هیات وزیران، عملا هزینه مضاعفی به نیروگاه ها تحمیل شد. به این ترتیب نه تنها سقف نرخی که با شش ماه تاخیر و پس از عبور از پیک اعلام شد، کارایی خود را از دست داد، بلکه نیروگاه ها با وجود ثابت ماندن این نرخ در شش ماه ابتدایی سال، باید اعمال افزایش هزینه سوخت را از اول سال بپذیرند.
در بخش دیگری از این جلسه به موضوع ماده 6 دستورالعمل شورای اقتصاد موضوع بند «ت» ماده 48 قانون برنامه ششم پرداخته و تاکید شد که هیات تنظیم بازار برق باید طبق این ماده دستورالعمل، ضوابط و مدل مشخصی را برای اعلام سقف نرخ انرژی و نرخ پایه آمادگی در هر سال تدوین کرده و از تعیین نرخ بدون ضابطه، پرهیز کند.
دیگر موضوع مطرح شده در این جلسه، عدم تمکین وزارت نیرو به احکام دیوان عدالت اداری در خصوص ثابت ماندن نرخ پایه آمادگی از سال 1394 بود. همچنین به موضوع تمدید سالانه پروانه بهره برداری و اعمال سلیقه متولیان در روند انجام کار و شرایط تمدید نیز به عنوان یکی دیگر از چالش های نیروگاه های غیردولتی اشاره و اذعان شد که اگر نیروگاهی نتواند با احراز شرایط تعیین شده ای که گاهی با تغییرات سلیقه ای مواجه می شود، پروانه اش را تمدید کند، ناچار به پرداخت جرائم تعیین شده توسط وزارت نیرو خواهد شد.
در این جلسه موضوع لزوم پرداخت خسارت تاخیر که بر اساس تبصره ذیل ماده 10 قانون برنامه ششم توسعه تعریف شده هم به عنوان یکی دیگر از چالش های فعالان حوزه نیروگاهی مطرح و تاکید شد که هنوز هم موضوع خسارت تاخیر در قراردادهای خرید برق از نیروگاه‌ها در بازار عمده‌فروشی درج نشده و ضروری است که در این قراردادها به موضوع تعهد خریدار به پرداخت خسارت دیرکرد، اشاره و پرداخته شود.
در پایان جلسه دبیر هیات تنظیم بازار برق ضمن استقبال از نظرها و پیشنهادهای سندیکا بر این مساله تاکید کرد که موضوعات و چالش های مطرح شده از سوی نمایندگان سندیکا، با اولویت فوری مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین قرار بر این گذاشته شد که جلسات مشترک بین دبیرخانه هیات تنظیم بازار برق با سندیکا به صورت منظم و مستمر ادامه یافته و زمینه برای انجام همفکری های موثرتر بین دو طرف فراهم شود.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه