• ایران
  • 1401/09/14
news-details
اخبار

در میزگرد روزنامه صمت با حضور نمایندگان سندیکا صورت گرفت؛
بررسی چالش‌های تولیدکنندگان غیر دولتی برق

میزگرد روزنامه صمت (صنعت، معدن و تجارت)، روز سه‌شنبه بیست‌وچهارم آبان، با موضوع چالش‌های تولیدکنندگان غیر دولتی برق با حضور نمایندگانی از سندیکا در محل این تشکل برگزار شد.
در این میزگرد مهندس ابراهیم خوش‌گفتار، رییس هیات‌مدیره و مهندس پرویز غیاث‌الدین، دبیر سندیکا به همراه مهندس نصرت‌الله کاظمی مدیرعامل شرکت نیروگاهی سیکل ترکیبی کرمانیان ضمن بیان اهم مسائل تولیدکنندگان غیر دولتی برق، به تبیین عوامل کاهش سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق در سال های اخیر و راه‌کارهای پیشنهادی پرداختند.
مهندس خوش‌گفتار در بیان موانع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش تولید برق به قیمت تکلیفی این حامل انرژی و عدم کفاف درآمد‌ها برای پوشش هزینه‌ها در این حوزه اشاره داشت و عدم پایبندی وزارت نیرو به اجرای قانون را منشاء بروز بسیاری از این مشکلات ذکر کرد.
وی در بخش دیگری از این میزگرد با اشاره به آن که یکی از نخستین اقدامات وزارت نیرو در دولت سیزدهم بازپس‌گیری لایحه رگولاتوری برق از مجلس بوده است، اظهار داشت: این در حالی است که تشکیل نهاد مستقل تنظیم‌گر در بخش برق می‌توانست منجر به رفع بخش مهمی از مشکلات این صنعت شود.
مهندس غیاث‌الدین در پاسخ به سوالی درباره اولویت‌های برنامه هفتم توسعه از نظر تولیدکنندگان غیر دولتی برق، با ذکر این موضوع که تنها 28 درصد از اهداف تعیین‌شده در برنامه ششم توسعه محقق شده است، خاطر نشان کرد: بر اساس چشم‌انداز برنامه هفتم توسعه و به منظور تحقق اهداف تعیین‌شده برای رشد اقتصادی کشور، تا پایان برنامه هفتم، حداقل 35 هزار مگاوات افزایش ظرفیت در بخش تولید برق باید صورت گیرد که اگر تلفات شبکه، ضرورت ذخیره تولید و نوسازی نیروگاه‌های قدیمی را هم در نظر بگیریم این رقم باید به 45 هزار مگاوات افزایش یابد.
وی با بیان این مطلب، بر لزوم توجه به جذب بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق تاکید کرد و اعلام داشت، این مهم در شرایط کنونی و با توجه مشکلات متعدد موجود در این بخش، با موانع بسیاری رو‌به‌رو است.
مهندس کاظمی نیز در بخشی از این میزگرد در راستای طرح راه‌کارهای برون‌رفت از شرایط کنونی موجود در بخش تولید برق، اظهار داشت: در ابتدا باید شناخت درستی از مساله صورت گیرد و پیرو آن حمایت‌های لازم صورت گیرد.
وی در ادامه اذعان داشت: منظور از ارائه چنین حمایت‌هایی از سوی دولت به تولیدکنندگان غیر دولتی برق به هیچ وجه ایجاد رانت در این حوزه نیست. این عضو سندیکا همچنین با اشاره به وام‌های ارزی دریافت‌شده توسط نیروگاه‌ها از صندوق توسعه ملی و مساله عدم توانایی آن‌ها در بازپرداخت این تسهیلات به دلیل جهش‌های نرخ ارز، تاکید کرد دریافت این مبالغ کاملا شفاف و هزینه‌کرد مشخصی دارد و برای حل مشکل نیروگاه‌ها در بازپرداخت آن راه‌کارهای کلی و مشخصی بارها از سوی سندیکا ارائه شده است.
وی همچنین در ادامه این میزگرد با تبیین این موضوع که دولت در بخش برق باید نقش سیاستگذار را داشته باشد و از عرصه‌های اجرایی کنار برود، بر نقش تعیین‌کننده وجود نهاد مستقل تنظیم‌گر در این بخش برای رفع تضاد منافع و تصمیم‌گیری بر اساس منافع ملی تاکید داشت و تشکیل هر چه سریعتر این نهاد را یکی از مهمترین راه‌کارها برای گره‌گشایی از مسائل صنعت برق و به طور مشخص بخش خصوصی فعال در بخش تولید برق عنوان کرد.
در پایان این میزگرد مهندس خوش‌گفتار در باره پیش‌بینی از شرایط تامین برق در زمستان سال جاری و تابستان سال آینده، با بیان آن که طی حداقل 30 سال اخیر همواره معضل تامین گاز در زمستان و برق در تابستان به شکل‌های مختلف وجود داشته است، عدم درک صحیح از جایگاه و ارزش انرژی و قیمت آن و نبود سیاست‌گذاری صحیح در این حوزه را منشا چنین مسائلی دانست.
مشروح کامل این میزگرد در ویژه‌نامه روزنامه صمت و همزمان با برپایی نمایشگاه بین‌المللی صعنت برق (29 آبان الی 2 آذرماه) منتشر خواهد شد.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه