• ایران
  • 1401/11/19
news-details
اخبار

در جلسه کمیسیون بازار برق و بورس انرژی سندیکا صورت گرفت؛
ارائه راهکار برای جبران هزینه تولید با سوخت پشتیبان

اعضای کمیسیون بازار برق و بورس انرژی سندیکا طی چهل‌و‌یکمین جلسه این کمیسیون که به صورت حضوری برگزار شد، ضمن بررسی ادعای شرکت بهره‌بردار نیروگاه چادرملو در خصوص میانگین CPF در یک سال، درباره ثبت سوال از وزیر نیرو در خصوص موارد قانونی که وزارت نیرو اجرا نکرده است، به اعلام نظر پرداختند و بررسی نامه شرکت تولید برق گناوه مپنا را درباره پی‌گیری اعمال ضریب تشویقی افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها در بازار برق، در دستور کار قرار دادند. همچنین بررسی و ارائه راهکار جبران هزینه تولید با سوخت پشتیبان برای واحدهای نیروگاهی از دیگر موضوعات اصلی مطرح‌شده در این جلسه بود.
در خصوص موضوع نخست با توجه به ادعای شرکت چادرملو مبنی بر آن که میانگین وزنی CPFبه یک نمی‌‌رسد، توضیحاتی توسط نماینده این شرکت که در آن قراردادی برای بهره‌برداری بر این اساس منعقد شده است، در جلسه ارائه شد. بنا بر این توضیحات طبق قرارداد، هر چند میانگین وزنی CPF «کل بازار» در یک سال باید برابر 1 شود، بهره‌بردار نیروگاه اعلام داشته است: ضریب CPF این نیروگاه را به صورت ساعتی در سال‌های مختلف محاسبه کرده و این عدد در همه سال‌ها کمتر از یک به دست آمده است. بر اساس نظرات اعضای کمیسیون، میانگین وزنی CPF بایستی برای کل بازار محاسبه شود و این محاسبه برای یک نیروگاه درست و امکان‌پذیر نیست، چرا که نیروگاه به اطلاعات کل بازار دسترسی ندارد. ضمن آن که به طور کلی محاسبه میانگین CPF کل بازار نیز شفاف نیست.
در ادامه این جلسه موضوع ثبت سوال از وزیر نیرو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد دبیر کمیسیون گزارشی برای این منظور در باره موضوعاتی همچون تبصره ذیل بند الف ماده 10 قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه کشور، حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری درباره ابطال بند 1 مصوبه 263 هیات تنظیم بازار برق ایران، تاسیس نهاد تنظیم‌گر مستقل بخش برق و سایر موارد قانونی که وزارت نیرو اجرا نکرده است، تهیه و برای افزودن موارد تکمیلی در اختیار اعضای کمیسیون قرار دهد.
در بخش دیگری از این جلسه موضوع «پی‌گیری اعمال ضریب تشویقی افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها در بازار برق» بر اساس نامه دریافتی از شرکت تولید برق گناوه مپنا مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به این که موضوع مذکور با وجود مصوبه 356 هیات تنظیم بازار برق، در صورتحساب‌های شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعمال نشده است، مقرر شد در جلسه‌ای که این موضوع در دستور کار هیات تنظیم بازار برق قرار می‌گیرد، با یکی از اعضای این کمیسیون برای حضور در جلسه هماهنگی انجام شود.
در پایان این جلسه، بررسی و ارائه راهکار جبران هزینه تولید با سوخت پشتیبان برای واحدهای نیروگاهی در دستور کار قرار گرفت. در این باره با اشاره به لزوم جبران تبعات افزایش هزینه‌های تعمیرات و یا وقوع زودتر از موعد تعمیرات به دلیل استفاده از سوخت پشتیبان، توسط شرکت مدیریت شبکه برق، مقرر شد طی مکاتبه با شرکت‌های عضو، مستندات اعضای سندیکا در مورد این موضوع جمع‌آوری شود و سپس با استناد به تبصره 3 بند 6-5 آیین‌نامه تعیین شرایط و روش خرید و فروش برق در شبکه برق کشور، مکاتبه با هیات تنظیم بازار برق ایران و سایر پی‌گیری‌ها برای این موضوع صورت گیرد.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه