• ایران
  • 1399/09/06
news-details
اخبار


استاد برجسته دانشگاه تهران و پدر صنعت برق کشور درگذشت

تهران- ایرنا- پروفسور مسعود سلطانی استاد برجسته دانشگاه تهران و پدر صنعت برق کشور و چهره ماندگار آموزش ایران، شامگاه دوشنبه ۲۶ خرداد ماه رخ در نقاب خاک کشید.
پروفسور مسعود سلطانی از برجسته‌ترین استادان آموزش مهندسی برق کشور و از تلاشگران و صاحب‌نظران ویژه در این صنعت بود که شامگاه دوشنبه پس از عمری تلاش و کوشش در راه اعتلای آموزش مهندسی و ارتقای ظرفیت‌های صنعت برق کشور به دیار باقی شتافت.
سلطانی، علاوه بر فعالیت‌های آموزشی برجسته در حوزه آموزش مهندسی برق، در حوزه اجرایی نیز از صاحب‌نظران فعال در حوزه صنعت برق کشور بود و بخش زیادی از پیشرفت‌های صنعت برق کشور، به خصوص در حوزه برق قدرت، مدیون تلاش‌های شبانه‌روزی او است.
از این استاد فقید، آثار و تألیفات ارزشمندی به جا مانده که جزو کتب مرجع در حوزه صنعت برق است. علاوه بر آن، جمع زیادی از مدیران صنعت برق کشور و استادان برجسته مهندسی برق از دانشجویان پرورش یافته نزد این استاد فرهیخته هستند.
هیات رئییسه دانشگاه تهران و ناصر سلطانی رییس پردیس دانشکده‌های فنی در پیامی که امروز سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه منتشر کرد، درگذشت این استاد برجسته و پیشکسوت را به خانواده و بازماندگان ایشان، جامعه علمی، دانشگاهی، همکاران و مدیران صنعت برق کشور تسلیت گفتند.
سلطانی در سال ۱۳۰۶ متولد شد که پس از تحصیلات عالی در رشته مهندسی برق، مقالات،‌ کتب و ترجمه‌های علمی و تحقیقاتی بسیاری به زبان فارسی و انگلیسی در زمینه‌های الکتروتکنیک، تولید الکتریسیته و بهره‌‏برداری از آن، دستگاه‌های اندازه‌‏گیری، محاسبات اتصال کوتاه در شبکه، رله و حفاظت سیستم ها، تجهیزات نیروگاه و طرح و محاسبه متور آسنکرون از خود به جای گذاشت.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه