• ایران
  • 1400/03/29
اخبار


بازنشستگی نیروگاه‌های فرسوده تهران، کلید خورد

مدیرعامل شرکت برق حرارتی ایران، از شروع بازنشستگی سه نیروگاه فرسوده تهران با بیش از ۵۰ سال عمر، خبر داد.
آقای محسن طرزطلب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما با بیان اینکه بازنشستگی نیروگاه‌های فرسوده سال گذشته از استان سیستان و بلوچستان شروع شده است افزود: بیش از ۳ هزارمگاوات نیروگاه، بازنشسته در کشور وجود دارد که با وجود بهره وری پایین، به منظور تامین برق مورد نیاز زمان اوج مصرف تابستان در مدار تولید قرار دارند.
وی با بیان اینکه نیروگاه‌های فرسوده تهران به تدریج با واحد جدید جایگزین و از مدار تولید خارج می‌شوند گفت: نیروگاه ری با عمر ۵۰ سال و بهره وری ۲۰ درصد، نیروگاه طرشت با عمر ۶۰ سال و بهره وری ۳۱ درصد و نیروگاه بعثت نیز با بهره وری ۳۹ درصد در تهران قرار دارند که طبق برنامه ریزی انجام شده با احداث واحد جدید، در پاییز امسال از مدار تولید خارج خواهند شد.
مدیرعامل شرکت برق حرارتی ایران با بیان اینکه، واحد‌های جدید در این نیروگاه‌ها توسط شرکت‌های داخلی ساخته و راه اندازی خواهد شد ادامه داد: با توجه به اینکه نیروگاه‌های برق بزرگترین مصرف کنندگان گاز هستند و با توجه به هدف گذاری انجام شده در خصوص بهینه سازی مصرف سوخت در این مراکز، جایگزینی نیروگاه‌های فرسوده با واحد‌های جدید در دستور کار قرار دارد.
طرز طلب گفت: واحد‌های جدید که در این نیروگاه‌ها نصب خواهند شد با بهره وری ۵۸ درصد, ۴۳ درصد و ۴۲ هستند که با کمک شرکت‌های داخلی احداث وارد مدار خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه نیروگاه زاهدان و مشهد از جمله نیروگاه‌های فرسوده و در فهرست بازنشستگی هستند افزود: هزینه سرمایه گذاری در نیروگاه‌های جدید بسیار بالا است و با توجه به مشکلات صنعت برق درخصوص درآمدها، این کار به سختی پیش خواهد رفت.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه