• ایران
  • 1400/03/29
news-details
اخبار

با هدف تامین برق پایدار در فصل زمستان تحقق یافت؛
رکورد بی‌سابقه ذخیره‌سازی سوخت در نیروگاه شهید رجایی قزوین

با انباشت 197 میلیون لیتر سوخت گازوئیل در مخازن نیروگاه شهید رجایی، این نیروگاه به رکورد تازه‌ای در ذخیره سازی سوخت زمستان دست یافت.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "یونسعلی دشتدار" معاون تولید بخار نیروگاه شهید رجایی قزوین در تشریح رکورد ذخیره سازی سوخت گازوئیل نیروگاه گفت: با پایان یافتن فصل گرم سال و ضرورت تامین سوخت گاز برای مصارف خانگی در ماه‌های سرد، سهمیه سوخت گاز نیروگاه کاهش می‌یابد؛ از این رو سوخت دوم واحدهای گازی نیروگاه سیکل ترکیبی که از نوع سوخت گازوئیل است، برای تداوم تولید برق پایدار در فصل زمستان، جایگزین می‌شود.
دشتدار ادامه داد: نیروگاه شهید رجایی برای انباشت سوخت گازوئیل، دارای 7 مخزن ذخیره با ظرفیت مجموع 200 میلیون لیتر گازوییل است، اما در سال‌های گذشته به دلیل محدودیت‌های فنی، بیش از 190 میلیون لیتر گازوئیل در این مخازن، ذخیره نشده بود.
معاون تولید بخار نیروگاه شهید رجایی افزود: برای استفاده از حداکثر ظرفیت مخازن ذخیره سوخت، واحد سوخت رسانی شرکت اقدام به بررسی راهکارهایی برای تکمیل ظرفیت مخازن کرد که این موضوع با سرپرستی «سلمان احمدی» کارشناس بهره برداری تاسیسات سوخت مایع و بویلرهای کمکی نیروگاه بخار، عملیاتی شد.
وی افزود: بررسی اطلاعات مربوط به سطح ذخیره مخازن در سال‌های گذشته نشان می‌دهد، میزان بارگیری مخازن از ارتفاع 15 متر فراتر نرفته بود که این محدودیت موجب کاهش ذخیره گازوئیل می‌شد، اما نتایج بررسی‌ها و اندازه گیری‌ها بر اساس مشخصات فنی این سازه‌ها و با در نظر گرفتن استاندارد بهره‌برداری، امکان بارگیری بدون ریسک تا ارتفاع 15.5 متر را فراهم کرد.
معاون تولید نیروگاه بخار در پایان با اشاره به اهمیت این اقدام در تامین برق پایدار در فصل زمستان گفت: با تکمیل ظرفیت مخازن تا ارتفاع 15.5 متر، به ذخیره گازوئیل هر مخزن، نزدیک به یک میلیون لیتر افزوده می‌شود که با در نظر گرفتن 7 تانکر ذخیره سوخت، حدود 7 میلیون لیتر به ذخایر سوخت گازوئیل اضافه شده است.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه