• ایران
  • 1400/03/29
news-details
اخبار


بهبود عملکرد توربین‌های بخش نیروگاهی با نانوفیلترهای ایرانی

یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خراسان رضوی فیلتر سلولزی عمقی برای تصفیه روغن توربین را به بازار عرضه ‌کرده است که می‌تواند با حذف وارنیش از روغن‌های روان‌کار توربین، عملکرد این توربین‌ها را بهبود ‌دهد.
به گزارش ایسنا، ۹۰ درصد از آلودگی‌های روغن توربین کارکرده را ذراتی عمدتاً با ماهیت فلزی و وارنیش نامحلول با سایز زیر ۵ میکرون و ۷۰ درصد از این آلاینده‌ها را ذراتی با سایز زیر یک میکرون تشکیل می‌دهند و با توجه به نیاز نیروگاه‌های برق ایران به سیستم‌های فیلتراسیون روغــن کارآمد و به‌روز، یکی از شرکت‌های فناور فیلترهای سلولزی را با استفاده از نانوالیاف تولید و به بازار عرضه کرده است.
این شرکت با انجام فرآیند تحقیق و توسعه موفق به دستیابی به فناوری تولید آلفا سلولز، میکروبلورهای سلولز، نانو سلولز و رزین کاتیونی مورد نیاز برای تولید فیلتر شده است. با ارائه این فیلترهای نانویی میزان تخریب اکسایش و تخریب حرارتی در توربین‌ها کاهش می‌یابد.
محصولات این شرکت شامل "بهپال فیلتر"، "بهپال کوالسور" و "بهپال وارنیش" است که بهپال فیلتر دارای درجه فیلتراسیون ۳ میکرون بوده و قابلیت جذب یک لیتر آب را دارد. این فیلتر برای انواع روغن‌های هیدرولیک، روغن‌های پایه نفتی توربین، روغن‌های ترانسفورماتور و سنگ‌زنی قابل استفاده است.
بر اساس اعلام ستاد نانو، درجه فیلتراسیون بهپال کوالسور نیز ۳ میکرون بوده و قابلیت جداسازی آب از روغن را نیز دارد. این فیلتر نیز برای روغن‌های هیدرولیک و روغن توربین استفاده شده و برای روغن‌های دیزل نیز قابل به کارگیری است و بهپال وارنیش از درجه فیلتراسیون ۰٫۴ میکرون برخوردار است و در روغن‌های هیدرولیک، توربین و ترانسفورماتور استفاده می‌شود.

* تایید اطلاعات مذکور در این خبر، منوط به تایید آزمایشگاه های معتبر بوده و این سندیکا مسئولیتی در قبال اطلاعات مندرج در خبر ندارد
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه