• ایران
  • 1400/03/29
news-details
اخبار

با دستور رئیس‌جمهور؛
نخستین واحد بخار نیروگاه سبلان افتتاح شد

همزمان با هفته چهلم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، واحد اول بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی سبلان استان اردبیل با ظرفیت 160 مگاوات به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در دهمین روز دهه فجر نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی سبلان با سرمایه‌گذاری بالغ بر 140 میلیون یورو به بهره‌برداری رسید. این نیروگاه دارای 6 واحد گازی و سه واحد بخار است که با تکمیل بخش بخار نیروگاه، مجموع ظرفیت آن به یک هزار و 440 مگاوات خواهد رسید.
افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور به میزان 480 مگاوات، بالا بردن راندمان نیروگاه و افزایش آن به میزان 50 درصد، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و دستیابی به صرفه‌جویی حداقل 799 میلیون مترمکعب در سال و کاهش آلایندگی محیط زیست از جمله اهداف راه‌اندازی واحدهای بخار این نیروگاه است.
در مدت زمان ساخت این واحد سالانه 700 نفر به صورت مستقیم مشغول به فعالیت بوده‌اند که‌ با افتتاح این واحد برای یکصد نفر به صورت مستقیم و برای 300 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی ایجاد خواهد شد.
در حال حاضر 70 درصد تجهزات اصلی و بزرگ این واحد بخار از جمله توربین، ژنراتور، بویلر، کندانسور، ترانس و پست ساخت داخل بوده و توسط متخصصان ایرانی ساخته شده است و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته دومین واحد بخار این نیروگاه تابستان سال آینده و واحد سوم بخار آن نیز آبان‌ماه سال 1400 به بهره‌برداری خواهند رسید.
احداث واحدهای بخار نیروگاه سبلان اردبیل در قالب طرح‌های بیع‌متقابل به منظور افزایش تولید برق و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین افزایش راندمان نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل‌ترکیبی در دستور کار قرار گرفته است.
در طرح‌های بیع‌متقابل مکانیزم بازگشت سرمایه احداث این واحدها از محل صرفه‌جویی سوخت خواهد بود؛ در این پروژه‌ها سرمایه‌گذار اقدام به احداث نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحدهای بخار هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.
در همین راستا احداث 46 واحد بخار از این روش در دستور کار قرار گرفته است که تاکنون فرایند ساخت 21 واحد بخار فعال شده و مقدمات ساخت 25 واحد دیگر نیز در حال آماده‌سازی است که در صورت افتتاح کامل این واحدها حدود هفت هزار و 500 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده و سالانه 12 میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد.
تاکنون 9 واحد بخار در قالب طرح‌های بیع‌متقابل احداث شده است و در این واحدها بدون مصرف سوخت اضافه حدود 160 مگاوات به توان تولید برق نیروگاه افزوده می‌شود؛ از این رو با احداث هر واحد بخار سالانه 250 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه