• ایران
  • 1400/03/29
news-details
اخبار

به‌دست متخصصان داخلی انجام شد؛
ساخت پره‌های متحرک توربین در نیروگاه بندرعباس

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان از طراحی و ساخت پره‌های متحرک کورتیس توربین HP با استفاده از ظرفیت ساخت داخل در نیروگاه بندرعباس خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسین سلیمی" اظهار کرد: با شروع تحریم‌های ناجوانمردانه و کمبود قطعات مورد نیاز، تصمیم بر آن شد که این قطعات در داخل کشور ساخته و بومی سازی شود و در همین رابطه مهندسان نیروگاه بندرعباس، با استفاده از دانش فنی، اقدامات عملی طراحی و مهندسی معکوس پره‌های متحرک کورتیس را با همکاری شرکت‌های دانش بنیان، آغاز و این پره‌ها پس از ساخت روی روتور توربین واحد ۳ که جهت تعمیرات اساسی خارج شده بود، نصب شد.
سلیمی عنوان کرد: کاربرد وسیع این روش و تکنولوژی ساخت این نوع پره‌ها در صنایع نیروگاهی بسیار چشمگیر و قابل توجه بوده و همچنین کارشناسان و متخصصان امور مکانیک نیروگاه بندرعباس نیز در راستای بهره‌گیری از روش و پتانسیل کشور برای نوسازی و ساخت قطعات اصلی توربین، موفق به بومی‌سازی این قطعات به منظور رفع نیازهای حیاتی این نیروگاه شدند.
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس افزود: پره‌های چرخ کورتیس از نوع ضربه‌ای بوده و از تکنولوژی خاصی برای ساخت تبعیت می‌کنند که بتوان در مقابل بخار ورودی به توربین با فشار و دمای بالا مقاومت نماید و این پروسه شروع حرکت توربین را عملی می‌کند. این پره‌ها اولین مرحله ورود بخار به توربین بوده که در نهایت این بخار با عبور از مراحل مختلف توربین و در ادامه انتقال این حرکت به روتور ژنراتور باعث تولید انرژی الکتریکی می‌شود.
سلیمی در پایان یادآور شد: ساخت این پره‌ها بر حسب نیاز واحدها در هنگام تعمیرات اساسی و به دفعات در نیروگاه بندرعباس انجام شده است.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه