• ایران
  • 1400/03/29
news-details
اخبار


بازار میان روزی برق ایران از ابتدای اسفند99 رسما آغاز به‌ کار کرد

با توجه به تصویب رویه بازار میان روزی در جلسه 335 هیئت تنظیم بازار برق و پس از چندماه اجرای آزمایشی، بازار میان روزی به صورت رسمی از اول اسفند ماه 1399 آغاز به کار کرد.
با توجه به تجربه بازار روز پیش و از آنجایی که بازار برق ایران به بلوغ مناسبی جهت توسعه رسیده است، طراحی و توسعه ی بازارهای نزدیک به بهره برداری در راستای پوشش عدم قطعیت های بهره برداری ضروری می نمود. بر این اساس، مراحل تحقیقاتی بازار میان روزی برق ایران از سال 96 و با همکاری متخصصین در معاونت های بازار برق و راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران و پژوهشگاه نیرو آغاز شد و پس از راه اندازی زیرساخت های لازم سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین تهیه دستورالعمل اجرایی آن و اخذ تاییدیه از هیات تنظیم بازار برق ایران، این بازار از روز جمعه 1 اسفند 1399 به صورت رسمی اجرا گردید.
برای ایجاد این بازار، در نرم افزارهای پایگاه داده بازار برق، نرم افزار SCUC و نرم افزار صورت حساب های بازار برق تغییرات لازم ایجاد گردیده است. بازار میان روزی 2 بار در روز و برای بازه‎های 8-15 و 15 -24 اجرا می‎ شود و پیشنهاد قیمت تا ساعت 20 روز قبل از بهره برداری قابل ویرایش است.
انتظار می رود با اجرای دقیق این بازار بتوان به اهداف ذیل دست یافت:
ایجاد رقابت بیشتر و حداکثر سازی رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن سود تولید کننده و مصرف کننده
پوشش عدم قطعیت های موجود در بهره برداری شبکه
افزایش امنیت سیستم با در نظرگرفتن آرایش تولید بروزرسانی شده
ایجاد آرایش تولید با حداکثر قابلیت اطمینان ممکن با توجه به نزدیک بودن به زمان بهره برداری (خروج واحد، حادثه در شبکه، بروزرسانی سوخت،...)
ایجاد فرصت دوباره برای نیروگاه هایی که در بازار روز پیش پذیرفته نشده اند (ناشی از تغییرات بار و یا حوادث شبکه)
کاهش تبعات بهره برداری از نیروگاههایی که در بازار روزپیش پذیرفته نشده­اند و در روز بهره برداری به در خواست مرکز کنترل با قیمت 1.2 AVC تولید می کنند.
کاهش هزینه های بازار ناشی از بهره برداری از نیروگاه هایی که در بازار روز پیش سلب فرصت شده اند
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه