• ایران
  • 1400/03/29
news-details
اخبار

با حضور نماینده مجلس در کمیسیون بلاکچین سندیکا تاکید شد؛
لزوم استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی موجود در تامین برق رمزارزها

جلسه کمیسیون بلاکچین سندیکا روز یکشنبه دوازدهم اردیبهشت به صورت مجازی و با حضور یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
در ابتدای جلسه، اعضای کمیسیون ضمن اشاره به مشکلات تولیدکنندگان خصوصی برق، اعلام کردند ورود نیروگاه‌های غیر دولتی به موضوع تامین برق رمزارزها می‌تواند به عنوان یک راهکار برای حل گوشه‌ای از این مشکلات باشد.
مواردی چون «عدم توازن هزینه‌ها و درآمدها»، «پایین‌بودن نرخ خرید برق»، «تنگناهای مالی در انجام به موقع بهره‌برداری و تامین قطعات» از جمله مهمترین مسائل نیروگاه‌ها بود که در این جلسه مطرح شد.
در ادامه ضمن اشاره به نقش توامان تصدی‌گری و حاکمیتی وزارت نیرو در صنعت برق تصریح شد: در باره موضوع رمزارزها نیز به بخش خصوصی اجازه ورود به تامین برق استخراج رمزارزها داده نمی‌شود. این در حالی است که استفاده از مزیتهای صنعت استخراج رمزارز، گشایش مالی مناسبی برای تولیدکنندگان غیر دولتی برق ایجاد می‌کند.
علاوه بر این اعلام شد محاسبه و ابلاغ نرخی بالا برای تعرفه برق استخراج‌کنندگان رمزارز که بدون قائل‌شدن نقشی برای بخش خصوصی صورت گرفته، حاصل دید انحصاری وزارت نیرو در تامین برق رمزارزها بوده است؛ در حالی که در تعیین نرخ برق مزارع رمزارز در وهله نخست باید نرخ سوخت نیروگاه مشخص و منطقی باشد و سپس با توجه به هزینه‌های تبدیل انرژی، نرخ برق برای استفاده مزارع رمزارز به دست آید.
اعضای این کمیسیون همچنین تاکید داشتند: نیروگاه‌های غیر دولتی می‌توانند با استفاده از ظرفیت مازاد بلااستفاده خود برق را با قیمت ارزان‌تر از تعرفه وزارت نیرو در دسترس استخراج‌کنندگان رمزارزها قرار دهند که در این صورت این مصرف‌کنندگان نیز تشویق می‌شوند برای استفاده از برق ارزان‌تر به صورت قانونی فعالیت کنند. اما در مصوبه وزارت نیرو نقش نیروگاه‌های حرارتی موجود مورد غفلت واقع شده است.
در بخش دیگری از این جلسه نماینده مدعو مجلس ضمن تاکید بر کمک موثر تاسیس نهاد تنظیم‎‌گر بخش برق به کاهش تصدی‌گری وزارت نیرو از جمله در موضوع رمزارزها، به بررسی لایحه این نهاد در مجلس اشاره کرد و افزود: موضع و عملکرد وزارت نیرو در موضوع رمزارزها قابل قبول نبوده و اصلاح برخی مقررات‌ در موضوع رمزارزها لازم و ضروری است.
وی همچنین خبر داد که گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد موضوع استخراج رمزارزها در نوبت ارائه در صحن مجلس است و کمیسیونهای تخصصی و رییس مجلس به طور جدی به دنبال تصویب طرح استخراج رمزارزها هستند و استفاده از مزیتهای این صنعت را برای کشور سودمند می‌دانند.
در ادامه، اعضای کمیسیون بلاکچین سندیکا به تبیین صرفه اقتصادی استفاده از ظرفیت مازاد نیروگاهها برای کل کشور پرداختند و تصریح کردند: خاموشی‌های زمستان 1399 نشان داد وزارت نیرو وظایف خود را به درستی انجام نداده است که این موضوع در تابستان 1400 نیز نگرانی‌هایی ایجاد خواهد کرد. با توجه به هزینه بالا و زمان‌بربودن ساخت نیروگاه‌های جدید، هر قدر تولید برق در نیروگاه‌های موجود با راندمان بالاتر و ظرفیت بیشتری صورت گیرد به نفع کشور خواهد بود. بنابراین درخواست مشخص سندیکا از مجلس کمک به حل مشکلات نیروگاههای غیر دولتی است که یکی از راه حل‌های آن، استفاده از ظرفیت نیروگاههای موجود در تامین برق رمزارزها است.
در پایان مقرر شد گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس توسط نماینده مدعو در این جلسه، در اختیار اعضای کمیسیون بلاکچین سندیکا قرار گیرد تا پس از بررسی، نظرات مشخص سندیکا درباره آن ارسال شود.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه