• ایران
  • 1401/09/14
news-details
اخبار

در جلسه مشترک دو کمیسیون سندیکا مطرح شد؛
انجام اقدامات جدی‌تر برای رفع مشکلات پروانه‌های بهره‌برداری نیروگاه‌ها

سی‌وسومین جلسه کمیسیون بازار برق و بورس انرژی سندیکا با حضور اعضای کمیسیون مقررات و قراردادهای این تشکل، با دستور بررسی سه موضوع شامل «شرایط جدید تعیین‌شده برای ارایه تاییدیه فنی پروانه بهره‌برداری نیروگاه‌ها از طرف شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی»، «صادر نشدن مجوز خروج برای بازدیدها و تعمیرات دوره ای واحدهای نیروگاهی در طول ماه های قبل از پیک» و «میزان انطباق مصوبه‌ای از وزارت نیرو با دستورالعمل بند (ت) ماده 48 قانون برنامه ششم توسعه»، برگزار شد.
در ابتدای این جلسه در بررسی اطلاعیه 1584 EMIS با موضوع تمدید پروانه‌های بهره‌برداری تولید برق نیروگاه ها، با برق حرارتی شده است، مقرر شد ضمن تهیه نامه ای در کمیسیون مقررات و قراردادهای سندیکا خطاب به شرکت های عضو و توضیح موضوع به اعضا، اقدامات مربوطه برای پی گیری مشکلات نیروگاه ها در زمینه پروانه بهره برداری در دبیرخانه سندیکا انجام شود.
علاوه براین پی گیری از شرکت مدیریت شبکه برق به‌منظور رفع الزام از ارائه مدارک جدید برای تمدید پروانه بهره‌برداری در سال جاری و مکاتبه با دفتر برنامه ریزی و اقتصاد کلان برق و انرژی وزارت نیرو با موضوع درخواست بازنگری در فرآیند صدور پروانه تولید برق در دستور کار قرار گرفت. همچنین مقرر شد مکاتبات سندیکا با وزارت خانه ها و نهادهای ذی ربط درباره موضوع رفع موانع در صدور پروانه بهره‌برداری نیروگاه های غیر دولتی، مجددا پی گیری شود.
برگزاری جلسه مشترک اعضای هیات‌مدیره سندیکا با وزارت صمت و اتاق بازرگانی تهران در خصوص رفع مشکل نیروگاه ها برای دریافت کارت بازرگانی و تمدید پروانه بهره برداری تولید برق نیز از دیگر تصمیمات گرفته‌شده در باره موضوع نخست دستور این جلسه مشترک بود. علاوه بر آن برگزاری کنفرانس خبری در خصوص مشکلات نیروگاه ها برای تمدید پروانه بهره برداری تولید برق پیشنهاد شد.
در ادامه این جلسه موضوع صادرنشدن مجوز خروج واحدهای نیروگاهی از شبکه برای بازدیدها و تعمیرات دوره ای طی زمان های قبل از پیک مصرف برق مطرح و اعلام شد این موضوع منجر به خروج ناگزیر واحدها به صورت اضطراری و جریمه شدن آن‌ها برای انجام تعمیرات شده است. برای این منظور، نامه معاونت راهبری شبکه برق ایران به شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در تاریخ 1400/2/8 و همچنین آيين نامه تعيين شرايط و روش خريد و فروش برق در شبكه برق كشور بررسی شد.
بر این اساس مقرر شد دبیرخانه سندیکا طی مکاتبه ای با شرکت های عضو موضوع را استعلام کند و پس از بررسی پاسخ شرکت ها، چنانچه نیروگاه ها در نتیجه رعایت یا عدم رعایت دستورات شرکت مدیریت شبکه برق در بازه زمانی قبل و حین پیک مصرف، متحمل هزینه ای شده اند، موضوع در هیات‌مدیره سندیکا مطرح و تصمیم گیری شود.
سومین موضوع مورد بررسی در این جلسه، مصوبه شماره 99/13847/20/100 مورخ 1399/2/23 وزارت نیرو و انطباق آن با دستورالعمل بند (ت) ماده 48 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه مصوب شورای اقتصاد و مصوبه وزیر در خصوص صورتجلسه 348 هیات تنظیم بازار برق بود. دراین باره مقرر شد کمیسیون مقررات و قراردادها با مطالعه مصوبات مذکور و بررسی مقررات بالادستی اشاره شده در آن ها، انطباق آن ها را بررسی کند تا نتیجه در جلسه آتی هیات‌مدیره سندیکا مطرح شود.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه