• ایران
  • 1401/09/14
news-details
اخبار


آغاز بهره‌برداری تجاری از نخستین نیروگاه راندمان بالای بخش خصوصی

مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی از آغاز بهره‌برداری تجاری نخستین نیروگاه کلاس F تک‌محور بخش خصوصی در کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری برق حرارتی، روح‌اله اسپنانی با اشاره به آغاز بهره‌برداری تجاری از نخستین نیروگاه راندمان بالای احداث شده توسط بخش خصوصی، گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی غرب مازندران(کاسپین)، اولین نیروگاه تک‌محور در کشور است که از توربین گازی کلاس F در آن بهره گرفته شده است و بهره‌بردای تجاری از آن ضمن کمک شایان به تأمین نیاز شبکه برق سراسری کشور، نقش بسزایی در کاهش خاموشی استان مازندران طی ایام پیک سال جاری دارد.
وی حجم سرمایه‌گذاری این پروژه را ۲۶۰ میلیون یورو برشمرد و افزود: این نیروگاه با ظرفیت ۴۶۰ مگاوات و راندمان ۵۸ درصد در حالت سیکل‌ترکیبی در نزديكی شهر نوشهر استان مازندران احداث شده است که بخش عمده‌ای از سرمایه پروژه در قالب اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی توسط سرمایه‌گذار صورت گرفته است.
مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت برق حرارتی تاکید کرد: راندمان بالای نیروگاه کاسپین قدم مهمی در راستای اجرای سياست‌های كلی كشور در خصوص استفاده بهينه از سوخت و جلوگيری از هدررفت ثروت ملی تلقی مي‌شود که علاوه بر صرفه‌جویی ميلياردها دلار در مصرف گاز طبيعی کشور، تاثیر مهمی در کاهش آلایندگی نيروگاه به ویژه در استان مازندران دارد.
اسپنانی یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این نیروگاه را نصب سیستم تصفیه‌خانه آب(WTP) از روش EDI عنوان کرد و گفت: نیروگاه یاد شده توسط بخش خصوصی و در قالب قرارداد خرید تضمینی برق میان شرکت تولید برق ماهتاب کاسپین با شرکت برق حرارتی اجرایی شده است.
وی در پایان گفت: شرکت برق حرارتی در قالب قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه‌گذار، پس از بهره‌برداری تجاری از نیروگاه علاوه بر تعهد خرید برق تولید نیروگاه به نرخ تضمینی و عرضه آن به بازار برق، کماکان وظیفه تأمین سوخت و همچنین بهره‌برداری از تأسیسات تامین سوخت نیروگاه را در طول دوره بهره‌برداری از نیروگاه به‌عهده خواهد داشت.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه