• ایران
  • 1402/09/10
news-details
اخبار

در صورت تأمین منابع مالی و رفع مشکلات موجود؛
۳۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید برای تابستان سال آینده وارد مدار می‌شود

مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: در صورت تأمین منابع مالی و رفع مشکلات موجود سه‌هزار و ۵۵۴ مگاوات نیروگاه جدید حرارتی برای پیک مصرف برق تابستان سال آینده وارد مدار خواهد شد.
محسن طرزطلب در نشست با مدیران عامل مالک و بهره‌بردار نیروگاه‌های خصوصی با اشاره به اینکه برای دوره اوج بار سال آینده تعداد 22 واحد جدید نیروگاهی به بهره‌برداری خواهد رسید، افزود: میزان منابع باقی‌مانده مورد نیاز تا راه‌اندازی این واحدها حدود پنج‌هزار و 348 میلیارد تومان منابع ریالی و 609میلیون یورو منابع ارزی خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور به 69هزار مگاوات رسیده است، گفت: تاکنون 583 واحد تولید برق حرارتی در 129 نیروگاه کشور احداث شده است که 67 درصد از مجموع ظرفیت تولید برق حرارتی در اختیار بخش خصوصی و 33 درصد آن در اختیار بخش دولتی است.
مدیرعامل برق حرارتی اضافه کرد: هم‌اکنون ظرفیت منصوبه تمامی نیروگاه‌های کشور اعم از حرارتی، برقابی، اتمی، تولید پراکنده، تجدیدپذیر و دیزلی هم به 85 هزار و 559 مگاوات رسیده که حدود 81 درصد از این ظرفیت مربوط به نیروگاه‌های حرارتی است.
طرزطلب ادامه داد: واحدهای سیکل ترکیبی با ظرفیت 31هزار و 179 مگاوات (36.4 درصد)، واحدهای گازی با ظرفیت 21هزار و 992 مگاوات (25.7 درصد) و واحدهای بخاری با ظرفیت 15هزار و 829 مگاوات (18.5 درصد)، نیروگاه‌های حرارتی کشور را تشکیل می‌دهند.
وی با اعلام اینکه "بخش عمده تأمین برق پیک تابستان امسال به‌عهده نیروگاه‌های حرارتی دولتی و خصوصی کشور بوده است"، گفت: میزان تولید برق واحدهای یادشده طی نیمه نخست امسال با افزایش 9درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از مرز 183 میلیارد کیلووات ساعت گذشته است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی تأکید کرد: در همین راستا طی 6ماهه دوم امسال نیز با همکاری نیروگاه‌های حرارتی بخش خصوصی در تلاشیم برقی پایدار طی فصول سرد سال در اختیار مشترکان صنعت برق قرار بگیرد.
طرزطلب در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اجرای بموقع برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی و جلوگیری از هرگونه تأخیر در اجرا و اتمام آن‌ها، گفت: به‌منظور افزایش ‌آمادگی این واحدها برای زمان اوج مصرف تابستان سال آینده اجرای 104هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاهی در قالب 711 پروژه در دستور کار قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: به‌منظور حصول اطمینان از کارکرد مناسب واحد‌های حرارتی در دوره اوج بار، همه‌ساله پس از پایان مصرف برق تابستان انجام تعمیرات اساسی و دوره‌ای واحدهای بخاری و گازی، بازدید مسیر داغ و اتاق احتراق واحد‌های مختلف حرارتی در نیروگاه‌های خصوصی و دولتی در دستور کار قرار دارد.
مدیرعامل برق حرارتی بر لزوم تأمین بموقع سوخت موردنیاز نیروگاه‌ها تأکید کرد و افزود: در فصل زمستان همزمان با افزایش شدید مصارف بخش خانگی میزان سوخت گاز تحویلی به نیروگاه‌ها نیز کاهش می‌یابد؛ بدین منظور با تلاش وزارتخانه‌های نیرو و نفت در تلاشیم پیش از شروع فصل سرما با تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌‌ها بتوانیم نگرانی‌های ناشی از عدم وجود ذخایر کافی سوخت جایگزین برای تولید برق را به حداقل برسانیم.
طرزطلب اعلام کرد: همچنین براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته درصددیم تعمیرات بلوک‌های سیکل‌ترکیبی راندمان بالا که با مصرف سوخت کمتر، برق بیشتری را تولید می‌کنند و یا واحدهایی را که امکان استفاده از سوخت مازوت دارند تا پیش از آذرماه به اتمام برسانیم تا این واحدها در زمستان امسال با سرعت وارد مدار شوند و به کمک چرخه تولید برق کشور بیایند.
دراین نشست مالکان و بهره برداران نیروگاههای خصوصی نیز به بیان تنگناهای کاری و عوامل بروز بی انگیزگی در سرمایه گذاری جدید برای احداث و یا خرید نیروگاه توسط بخش خصوصی پرداختند و بحران موجود کمبود برق را ناشی از بی توجهی به این مشکلات و نبود اهتمام برای رفع آنها طی سالهای اخیر دانستند.
گفتنی است بخش خصوصی تولیدکنندگان برق با مشکلات و چالش های متعددی از جمله محدویت شدید منابع مالی و انباشت مطالبات خود (حدود ۳۰ هزارمیلیارد تومان) از وزارت نیرو، نبود سازوکار منطقی در تعیین قیمت خرید انرژی برق از نیروگاههای خصوصی توسط وزارت نیرو، رقابت نابرابر بین نیروگاههای دولتی و خصوصی برای فروش برق در بورس انرژی و بازار برق و...مواجه هستند که حل و فصل آنها می تواند زمینه ساز مشارکت این بخش در افزایش ظرفیت تولید برق کشور باشد.‌
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه