• ایران
  • 1401/09/14
news-details
اخبار

در نشست هیات‌مدیره سندیکا مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛
بودجه صنعت برق در لایحه بودجه سال 1401

در نشست هیات‌مدیره سندیکا که روز شنبه بیست‌وهفتم آذر به صورت مجازی-حضوری برگزار شد، بودجه بخش برق در لایحه سال 1401 مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
در این جلسه دکتر پگاه پاشا مدیر دفتر پژوهش سندیکا با برشمردن ویژگی‌های لایحه بودجه 1401 در سطح کلان و بخش برق و مقایسه آن با شاخص‌های بودجه سال جاری، افزایش درآمدهای مالیاتی و منابع ریالی حاصل از فروش نفت را در قیاس با منابع درآمدی در سال جاری، به عنوان یکی از شاخصه‌های لایحه بودجه سال 1401 بیان و تصریح کرد: سهم درآمدهای جاری دولت از منابع بودجه عمومی افزایش و سهم منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی و اسلامی به قصد جلوگیری از رشد بدهی‌های دولت و کنترل تورم کاهش یافته است.
وی در ادامه افزود: در بودجه وزارت نیرو نیز شاهد رشد 42 درصدی هستیم. سهم بخش برق از بودجه عمومی وزارت نیرو کمتر از 30 درصد است و برنامه‌های تعریف شده از این محل عمدتا بر حمایت از تولید برق تجدیدپذیر و و بهره‌وری انرژی برق و افزایش ظرفیت تولید برق و توسعه خطوط و پست‌های انتقال برق متمرکز است.
مدیر دفتر پژوهش سندیکا با مقایسه بودجه تقدیمی دولت به مجلس در بخش برق با بودجه این بخش در سال 1400، اظهار داشت: حذف ظرفیت‌های تهاتر مطالبات تولیدکنندگان برق از سازمان‌های زیر مجموعه وزارت نیرو با بدهی آن‌ها به دولت و سازمان‌های دولتی از تبصره (5) و نیز حذف بند «ز» تبصره 15 قانون بودجه سال 1400 مبنی بر افزایش تعرفه مصارف برق برخی صنایع از جمله تغییرات مهم بوده است. همچنین مطابق روال چند سال گذشته منابعی برای پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی برق و قیمت تمام‌شده آن تعریف نشده و نیز برای حل مشکل بازپرداخت بدهی ارزی نیروگاه‌ها به صندوق توسعه ملی راهکاری دیده نشده است.
در این نشست اعضای هیات‌‌مدیره پس از بحث و تبادل نظر در مورد کاستی‌های بودجه سال آینده صنعت برق، مقرر کردند پیشنهادهای سندیکا طی روزهای آینده جمع‌بندی و به کمیسیون‌های مربوطه در مجلس و اتاق ایران ارائه شود.
مشروح این گزارش را در بخش پژوهش سایت سندیکا، زیربخش گزارش‌های تحلیلی مشاهده فرمایید.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه