• ایران
  • 1401/09/14
news-details
اخبار

در دیدار نوروزی اعضای هیات‌مدیره سندیکا تاکید شد؛
ضرورت تقویت مناسبات بین بخش دولتی و خصوصی صنعت برق

دیدار نوروزی اعضای هیات‌مدیره سندیکا با حضور شماری از مدیران شرکت‌های عضو سندیکا و مدیران ميهمان از شرکت مدیریت شبکه برق و پژوهشگاه نیرو به‌صورت حضوری-مجازی، روز سه‌شنبه شانزدهم فروردین در محل سالن کنفرانس سندیکا برگزار شد.
در ابتدای این دیدار مهندس محمدعلی وحدتی رییس هیات‌مدیره سندیکا با تبریک سال نو و فرارسیدن ماه مبارک رمضان، اظهار امیدواری کرد، سال جدید سالی پررونق برای کشور، خصوصا صنعت برق باشد و بتوان در سایه همکاری و همدلی بر مشکلات موجود فائق آمد.
در ادامه این ديدار، مهندس اسدالله صبوری، عضو هیات‌مدیره سندیکا نیز فرارسیدن سال نو و ماه میهمانی خدا را به حاضران تبریک گفت و افزود: صنعت برق سال سختی را پشت سر گذاشت و بر اساس پیش‌بینی و گفته مدیران وزارت نیرو، در تابستان سال جاری با کمبود ظرفيت توليد در حدود 15 هزار مگاوات در ساعات پیک روبه‌رو خواهیم شد.
وی تصریح کرد: هزینه هر کیلووات‌ساعت خاموشی تقریبا 120 برابر میزان سرمایه‌گذاری برای تولید آن است و می‌توان دریافت که خاموشی‌ها چه زیان‌های هنگفتی را به کشور تحمیل می‌کند. خسارت‌هاي اجتماعي و سياسي خاموشي‌ها امري است جداگانه که آثار منفي آنها نيز انکارناپذير است.
مهندس صبوری در ادامه با تشریح سیاست‌های غلط و برنامه‌ريزي‌هاي ناکارآمد سال‌های گذشته در حوزه صنعت برق، شرایط نابسامان فعلي این صنعت را که روزگاری سرآمد صنایع و مایه افتخار کشور بود، حاصل تصمیم‌گیری‌های ناپخته و غیر کارشناسی در دو دهه گذشته دانست و اظهار امیدواری کرد، وزارت نیرو با بازنگری فوري آن‌ها، خصوصا اصلاح ساختار و کاهش تصدی‌گری خود در زنجیره تامین انرژی برق، زمینه رشد و پویایی این صنعت پایه و زیرساختی را فراهم آورد.
وی با اشاره به این که ساختار این صنعت و اقتصاد بیمار آن نیاز به اصلاح دارد، صنعت برق را صنعتی پیچیده و دارای لایه‌های مختلف توصیف و تاکید کرد: افرادی که سکاندار این صنعت حیاتی می‌شوند باید شناخت کافی و تخصص لازم را در این حوزه داشته باشند تا بتوانند آن را به خوبی اداره کنند.
وی با انتقاد از روش نرخ‌گذاری سوخت نیروگاه‌ها، رویه جاری را موجب زیان به اقتصاد ملی، بي‌اهميت شمرده شدن بازده حرارتي و اتلاف شديد دانست و بر اصلاح آن تاکید کرد.
بلاتکلیفی لایحه تاسیس نهاد مستقل رگولاتوری و استرداد آن توسط دولت سیزدهم موضوع دیگری بود که مهندس صبوری به آن پرداخت و تشکیل این نهاد را امری ضروری و بخشي مهم از اصلاح ساختار وزارت نيرو دانست که می‌تواند در آینده بخش عمده‌ای از مشکلات صنعت برق را خصوصا برای جذب سرمایه‌گذاری در بخش تولید، کاهش دهد.
این عضو هیات‌مدیره سندیکا در ادامه افزود: یکی از نکات قوت صنعت برق، وجود نیروهای خبره، باتجربه و دلسوز است که متاسفانه از دانش و تجربیات آن‌ها در تدوين برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها استفاده نمی‌شود و این ظرفیت‌های ارزشمند که حاصل سال‌ها تجربه می‌‌باشد، در حاشیه قرار گرفته ‌است، در حالی که اين ظرفيت‌ها مي‌تواند در قالب اتاق فکر در راستاي بهبود روش‌ها و سیاست‌گذاری‌ها کمک‌حال وزارت نيرو باشد.
مهندس صبوری در خاتمه تاکید کرد: با وجود مشکلات عمیق بخش خصوصی تولیدکننده برق و سیاست‌های ناکارآمدی که طی سال‌های گذشته در بخش دولتی این صنعت پایه‌ریزی شده است، اعتقاد داریم چنانچه هم‌فکری و مناسبات سازنده بین بخش‌های دولتی و خصوصی این صنعت به‌ویژه در بخش تولید تقویت شود، می‌توان امیدوار بود مسیر حرکتی صنعت برق بهبود یابد و از حجم مشکلات آن کاسته شود.
گفتنی است در این مراسم سایر اعضای هیات‌مدیره، مدیران عامل شرکت‌های عضو و نمایندگان شرکت‌ مدیریت شبکه برق و پژوهشگاه نیرو نیز با تبریک سال نو و فرارسیدن ماه مبارک رمضان، سالی پربرکت و سرشار از بهروزی را از خداوند بزرگ برای مردم و کشور طلب کردند.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه