• ایران
  • 1402/07/06
news-details
اخبار


ساخت مرحله دوم نیروگاه خورشیدی غدیر جرقویه اصفهان آغاز شد

ساخت مرحله دوم نیروگاه 20 مگاواتی برق خورشیدی غدیر در زمینی به وسعت 30 هکتار و با 400 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهرستان جرقویه در شرق اصفهان آغاز شد.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با بیان این که یکی از ارکان مهم در توسعه منطقه‌ای و توسعه ملی توجه به زیرساخت‌ها است گفت: بزرگترین چالش‌های منطقه خاورمیانه در دو دهه آینده در حوزه برق و آب بوده چرا که میزان تولید برق تابعی از میزان وجود آب است و این دو چالش بر همدیگر اثرگذار‌ند.
امیرعباس حسینی با اشاره به این که از 365 روز سال آسمان حدود 300 روز کشورمان آفتابی است افزود: بسیاری از مناطق کشورمان ظرفیت تولید انرژی برق خورشیدی را دارند و کارشناسان باید به این موضوع توجه کنند.
وی نبود توازن انرژی را چالش آینده توسعه صنعتی کشورمان بیان کرد و گفت: تولید 100 مگاوات برق خورشیدی هدف‌گذاری امسال و تولید 900 مگاوات برق خورشیدی تا سال 1404 کشور از برنامه‌های مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر است.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر نیز در این مراسم گفت: مرحله دوم نیروگاه 20 مگاواتی برق خورشیدی غدیر در دو فاز 10مگاواتی 6 تا 8 ماهه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
سید فریدالدین معصومی افزود: در دوره ساخت این نیروگاه برای 190 نفر به صورت مستقیم و 400 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود و در زمان بهره‌برداری 10 نفر مشغول به کار خواهند شد.
او تولید 900 مگاوات برق با انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را از برنامه‌های این شرکت تا سال 1404 اعلام کرد و در ادامه با بیان ان که از 365 روز سال آسمان حدود 300 روز کشورمان آفتابی است، میزان متوسط تابش خورشید در ایران را 2 هزار کیلووات‌ساعت بر متر مربع اعلام کرد و گفت: این میزان تابش خورشید در شرق اصفهان، شمال استان فارس و همچنین جنوب استان یزد بیش از 5 هزار کیلووات‌ساعت بر متر مربع بوده و این مناطق مکان مناسبی برای تولید انرژی خوشیدی است.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با اشاره به این که 4 سال پیش مرحله نخست نیروگاه برق خورشیدی غدیر شهرستان جرقویه با ظرفیت 10 مگاوات به بهره‌برداری رسید،
افزود: با بهره‌برداری مرحله دوم نیروگاه برق خورشیدی غدیر ظرفیت تولید برق خورشیدی شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر در استان اصفهان به 30 مگاوات می‌رسد. معصومی ادامه داد: ظرفیت امسال تولید برق خورشیدی این شرکت با ایجاد نیروگاه‌های برق خورشیدی در کشور از 40 مگاوات به 100 مگاوات افزایش می‌یابد.
او به مزیت‌های تولید انرژی برق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به ازای تولید هر کیلووات‌ساعت برق در نیروگاه‌های اصفهان بین یک دهم لیتر تا 2 لیتر آب مصرف می‌شود که میزان بالایی است، در صورتی که برای تولید انرژی خورشیدی این میزان آب مصرف نمی‌شود.
همچنین معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: در حال حاضر 580 مگاوات ظرفیت آماده واگذاری تولید انرژی برق خورشیدی در استان وجود دارد و آمده سرمایه‌گذاری است.
مهران زینلیان افزود: این ظرفیت در استان وجود دارد تا شرکت سرمایه‌گذاری غدیر بتواند تولید 900 مگاوات برق خورشیدی تا سال 1404 را در استان اجرایی کند.
او افزود: به دلیل موقعیت جغرافیایی استان اصفهان و افزایش دمای هوا و همچنین استقرار صنایع مادر در استان میزان مصرف برق در اصفهان زیاد بوده و با ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی می‌توان فاصله منبع تولید تا مصرف برق را در استان کوتاه کرد.
همچنین مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای اصفهان با بیان این که منطقه شرق اصفهان به دلیل شرایط اقلیمی و تابش آفتاب و همچنین وجود زیرساخت شبکه مورد نیاز منطقه مستعدی برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی است، دیماند مورد نیاز برق استان را 6 هزارمگاوات اعلام کرد و گفت: با بهره‌برداری از فاز دوم نیروگاه 20 مگاواتی غدیر حدود 2 دهم درصد برق مورد نیاز استان از طریق این نیروگاه تامین خواهد شد.
رسول موسی‌رضایی با اشاره به این که در کشور شرکت‌های توانمندی برای تولید انرژی های تجدید‌پذیر وجود دارد، تنها مشکل این شرکت‌ها را تامین زمین برای ایجاد نیروگاه بیان کرد و افزود: مدیریت استان اصفهان باید با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع منابع طبیعی استان، زمین مورد نیاز شرکت‌ها را تامین کنند.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه