• ایران
  • 1403/02/29
news-details
اخبار

در جلسه سندیکا با رییس و معاونان سازمان امور مالیاتی صورت گرفت؛
طرح مشکلات مالیاتی و دستیابی به راهکارهای مورد توافق

هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق روز سه‌شنبه بیست‌و‌هشتم فروردین، به منظور طرح مهمترین مسائل مالیاتی شرکت‌های عضو این تشکل و دستیابی به راهکارهای مورد توافق، با رییس سازمان امور مالیاتی و معاونان و مدیران ارشد این سازمان دیدار کردند.
شهرام صدرا عضو هیات‌مدیره سندیکا در گزارشی از این نشست اظهار داشت: نمایندگان سندیکا در این نشست بر پایه اطلاعات حاصل از استعلام‌‌های دریافتی از اعضای سندیکا و موارد مطرح‌شده در کمیسیون بیمه و مالیات این تشکل، چندین مورد از مهمترین مسائل مالیاتی نیروگاه‌های غیر دولتی و راهکارهای مورد درخواست سندیکا برای برون‌رفت از این مشکلات را به اطلاع سید محمدهادی سبحانیان، رییس سازمان امور مالیاتی کل کشور و تعدادی از معاونان و مدیران این سازمان رساندند که پس از بحث و تبادل نظر درباره هر یک از این موضوعات و کسب اطلاعات تکمیلی، راه حل‌هایی برای پیگیری آنها در دستور کار قرار گرفت.
به گفته این عضو هیات‌مدیره سندیکا، نخستین درخواست مطرح‌شده از سوی نمایندگان سندیکا در این نشست، درباره رسیدگی به محاسبه مالیات و عوارض بر ارزش افزوده طبق دستورالعمل‌های صادره از جمله دستورالعمل 518/95/200 و نیز آیین‌نامه اجرایی تبصره 5 ماده 17 قانون مالیات بر ارزش افزوده بود، به طوری که تاکید شد طبق این موارد، مالیات بر ارزش افزوده باید صرفا یک بار و در انتهای زنجیره فروش نهایی محاسبه و از مصرف‌کننده نهایی اخذ شود.
وی در ادامه این گزارش خاطر نشان کرد: مدیران سازمان مالیاتی در این خصوص تصریح کردند که مشکل موجود بر سر راه اجرای دقیق این دستورالعمل، در حال حاضر از تعویق امضای آیین‌نامه آن توسط وزیر نیرو ناشی می‌شود و سازمان امور مالیاتی به جد پیگیر دریافت امضای وزیر نیرو و اجرایی شدن آن است.
در ادامه این نشست، اعضای هیات‌مدیره سندیکا خواستار لحاظ شدن سوخت گاز و گازوییل به عنوان خوراک تولید برق در نیروگاه‌ها و پذیرش مالیات و عوارض پرداختی مودیان به عنوان اعتبار مالیاتی شدند. همچنین امکان ترخیص تجهیزات نیروگاهی از گمرک، بدون دریافت مالیات و عوارض و در قبال اخذ تضامین، دیگر درخواست مطرح‌شده از سوی سندیکا بود. در این خصوص رییس سازمان امور مالیاتی اعلام داشت که بخشنامه‌ای برای این منظور صادر شده و در حال حاضر در قبال دریافت چک از نیروگاه‌داران، امکان ترخیص وجود دارد.
عضو هیات مدیره سندیکا، افزود: یکی دیگر از اقدامات مهم درخواستی سندیکا برای حل مشکلات مالیاتی تولیدکنندگان غیر دولتی برق، اجرایی شدن تهاتر مالیات بر عملکرد نیروگاه‌ها به عنوان بدهی به سازمان امور مالیاتی، با مطالبات شرکت‌های دارای نیروگاه از این سازمان بود. در این باره ضمن اشاره به همکاری روسای سابق سازمان امور مالیاتی و نظر به زمانبر بودن فرایند اجرای این تهاتر، درخواست شد ضمن تسریع در اجرای آن، جرایمی هم که طی مدت طولانی تایید و اجرایی شدن تهاترها بر نیروگاه‌ها اعمال می‌شود، 100 درصد بخشوده شود و جریمه‌ای از این محل مشمول شرکت‌های عضو سندیکا نشود. براین اساس مقرر شد رسیدگی و صدور بخشنامه‌ای احتمالی برای این موضوع، پس از تبادل نظر مدیران سازمان در دستور کار قرار گیرد و تاکید شد که برای پیشبرد بهتر این مهم، باید از وزیر نیرو خواسته شود تا پیگیری‌های لازم را از دولت برای اجرای سریع تهاتر انجام دهد.
وی در بخش دیگری از این گزارش اعلام داشت: نمایندگان سندیکا همچنین ضمن اشاره به جرایم پیش‌بینی‌شده در قانون پایانه‌های فروشگاهی در خصوص عدم صدور صورتحساب الکترونیکی، تاکید داشتند، نیروگاه‌ها اطلاعات خود را از شرکت مدیریت شبکه برق ایران با تاخیر دو ماهه دریافت می‌کنند، در نتیجه بارگذاری صورتحساب‌های پایان سال در سامانه مودیان، طی مهلت مقررشده توسط سازمان امور مالیاتی امکان‌پذیر نیست و متاسفانه مشمول این جرایم می‌شوند.
به گفته صدرا، رییس سازمان امور مالیاتی، در باره این موضوع، با ذکر آن که نحوه‌های فروش و ثبت فروش‌ها برای نیروگاه‌ها در حال حاضر مشمول مالیات بر ارزش افزوده تلقی می‌شود، تاکید داشت باید این مشکل با اصلاح اظهارنامه‌ها برطرف شود و برای این منظور، با قول مساعد رییس سازمان امور مالیاتی مقرر شد دوره‌‌هایی آموزشی‌ برای اعضای سندیکا در شرکت مدیریت شبکه، به منظور آشنایی با ظرفیت‌های قانونی موجود برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی، از جمله ثبت صورتحساب‌ها با کد شناسه صحیح و چگونگی تکمیل اظهارنامه‌ها و تهیه گزارش‌های ارزش افزوده، با تدریس نماینده‌ای از سازمان امور مالیاتی، در دستور کار سندیکا و آن سازمان قرار گیرد.
وی اضافه کرد: از دیگر موضوعات مطرح در این نشست، ایجاد سازوکاری برای رفع مشکلات شرکت‌های عضو سندیکا با ادارات کل مالیاتی بود که برای این منظور، مقرر شد موانع و مشکلات موجود با هر یک از این ادارات، برای صدور دستور رسیدگی، از طریق سندیکا مستقیما به رییس سازمان امور مالیاتی منعکس شود.
شهرام صدرا در پایان این گزارش تاکید داشت: مسئولان سازمان امور مالیاتی مجموعا با رویکردی مثبت و آگاهانه برای رفع مشکلات مالیاتی صنعت تولید برق قول همکاری دادند و پیشنهاد کردند تا برای پیگیری موثرتر در جهت حل موضوعات مهمی چون تهاتر و ...، مکاتبات لازم با سایر نهادهای ذی‌ربط نیز صورت گیرد. در این راستا تدوین و ارسال مکاتباتی با وزرای صمت و امور اقتصاد و دارایی، معاونت اجرایی رییس‌جمهور و سازمان برنامه و بودجه در دستور کار سندیکا قرار گرفت.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه