• ایران
  • 1400/03/29
news-details
اخبار


صادرات برق ترکیه به عراق آغاز شد

آنکارا- ایرنا- صادرات برق ترکیه به عراق از امروز آغاز شد.
به گزارش پایگاه اینترنتی خبر اکونومی صادرات برق ترکیه به عراق از طریق خط انتقال انرژی سیلوپی- زاخو آغاز شد.
صادرات برق ترکیه به عراق بعد از تغییر لیسانس شرکت خصوصی توزیع برق آکسا آکسن از سوی شورای تنظیم بازارهای انرژی ترکیه و فراهم آوردن امکان صادرات برای این کشور فراهم شده است.
این شرکت منطبق با مجوز شورای تنظیم بازارهای انرژی ترکیه از امروز تا اول نوامبر سال ۲۰۲۱ امکان صادرات برق به عراق را خواهد داشت. میزان برق صادراتی به عراق ۱۵۰ مگاوات اعلام شده است.
مصطفی ییلماز رییس شورای تنظیم بازارهای انرژی ترکیه در روزهای گذشته در گفتگو با خبرگزاری آناتولی با تاکید بر اینکه ظرفیت تولید برق ترکیه برای صادرات به همسایگان مناسب است گفت میزان صادرات برق ترکیه به همسایگان در سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد یافت.
ترکیه در سال گذشته به بلغارستان، یونان و گرجستان ۲.۸ میلیارد کیلووات ساعت برق صادر کرد و عراق در حال حاضر چهارمین مقصد صادرات برق ترکیه است.
میزان ظرفیت تولید برق ترکیه در سالجاری ۹۵ هزار مگاوات بود که بیش از نیمی از این رقم از انرژیهای تجدید پذیر می باشد. در سال ۲۰۲۰ میلادی ۴۷۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق ترکیه از انرژی های پاک افزوده شده است و ظرفیت برق تولیدی از انرژی های تجدید پذیر ترکیه ۴۹ هزار مگاوات است.
حضور ترکیه در بازارهای انرژی عراق به خصوص در حوزه برق، موجب تحولات بیشتر در اقتصاد عراق خواهد شد که بر اساس برخی مولفه ها این موضوع ممکن است موجب کم رنگ شدن مراودات انرژی عراق با برخی از کشورهای همسایه شود.
فايل‌هاى مرتبط

ديدگاه‌ها

ارسال دیدگاه